همونطور که توی آموزش مربوط به HTML5 توضیحات مختصری دادم، CSS که الان نسخه 3 اون آخرین نسخه هست، در برای ظاهر استفاده میشه. HTML5 برای اسکلت‌بندی سایت بود، و CSS3 هم برای ظاهر. مثلاً ما می‌گیم هر کدوم از تکه‌های اسکلت کجا باید قرار بگیره. اندازش چقدر باشه. رنگش چطوری باشه. موقعی که بچه هست چطوری باشه و موقعی که بزرگ شد چطوری باشه ظاهرش. منظورم همون رسپانسیو هست که بعداً توی بخش خودش توضیح میدم بهتون.

قبلاً که نسخه‌های قبلی CSS بود، ما برنامه نویس‌ها (البته اگر بشه گفت که برنامه نویس هستم) خیلی محدود بودیم توی طراحی. برای یه ظاهر خیلی ساده مجبور بودیم عکس استفاده کنیم. خب استفاده زیاد از عکس و کیفیت سایت رو پایین میاره و تعداد درخواست‌ها سمت سرور زیاد میشه. البته هر چند میشد تعداد درخواست‌های سرور رو کم کرد با روش‌هایی؛ ولی همچنان مشکل داشتیم. دیگه مجبور بودیم که از عکس استفاده کنیم و دردسرهای زیاد بکشیم و زمان و هزینه‌ی زیادی صرف بشه.

بعد از اینکه CSS3 اومد، کار برنامه نویسی هم راحت‌تر شد. منظورم اینه که امکاناتی رو به ما داد که دیگه نیاز نبود کدهای خیلی زیادتری بنویسیم و یا از راه‌های غیراصولی استفاده کنیم. خیلی راحت میشه گرافیک‌هایی که داریم رو به بهینه‌ترین روش ممکن تبدیل کنیم به کدنویسی و قالب سایت یا نرم افزار. البته به برنامه نویسش هم مربوط میشه. ممکنه ضعیف باشه و نتونه از امکاناتش استفاده کنه. :-)

خب. پس شد HTML برای اسکلت‌بندی سایت استفاده میشه و CSS برای مرتب کردن و کنار هم قرار دادن و ظاهر و رنگ و ... استفاده می‎شه :-)